Subiektywny ranking campingów

dnia

Oto nasza lista campingów, w których miałyśmy przyjemność przybywać ułożona od najgorszego do najlepszego. Przy ocenie brałyśmy pod uwagę : cenę, miejsce campingu, sanitaria, czystość, wi-fi, miejsce do siedzenia, sprzęt. Posłużyłyśmy się skalą od 1 (słabo/brak) do 5 (super!). 

Będąc na Islandii spałyśmy głównie na campingach, chyba, że sytuacja zmusiła nas do wybrania innej opcji. Jest to też najtańsza, oprócz oczywiście „na dziko”, forma noclegu z dostępem do ciepłej wody, z której trudno było nam zrezygnować. Będziemy omawiać campingi od najgorszego do najlepszego.

100 ISK = 2,97 zł

8. Gdzieś na wschodzie – miedzy Egilsstaðir a Höfn

Do tego tajemniczego miejsca trafiłyśmy późno i przez przypadek. Ze względu na to, że było ciemno i padało nie wybrzydzałyśmy. Liczyło się tylko miejsce, gdzie można było schować się przed deszczem (łazienka). Rano dowiedziałyśmy się, że camping został dawno zamknięty, a właściciel powiesił w recepcji na szybie kartkę z kosztami noclegu. Pieniądze wrzucało się przez otwór na listy w drzwiach.

Cena : 1000 ISK + 500 ISK za skorzystanie z prysznica. (29,7 zł +  14,85 zł)
Za całość wyszło 13 pkt :
Miejsce: 3 pkt.
Camping znajdował się blisko drogi nr 1. Był dość mały, a pole namiotowe dzieliło się z dość rozmownymi owcami.
Sanitaria: 3 pkt.
Łazienka zawierała dwa prysznice, na szczęście z ciepłą wodą oraz pralkę. Wyglądem i wielkością przypominała barak.
Czystość: 3 pkt.
Na terenie campingu było pełno baranich bobków. W łazience znajdował się mop, którym wycierało się podłogę po skorzystaniu z prysznica, dlatego czystość w tym miejscu zależała od przebywających na campingu.
Wi-fi: 1 pkt.
Brak
Miejsce do siedzenia: 1 pkt.
Brak. Za to można było się schować przed deszczem w łazience.
Sprzęt: 2 pkt.
Pralka. I tyle.

Stali mieszkańcy campingu.

owce:O

7. Akureyri

Do tego miejsca mamy sentyment, ponieważ miasto jest naprawdę ładne. Spotkałyśmy tam naprawdę miłego pana, który podwiózł nas pod samo wejście i zaproponował wycieczkę po ciekawych miejscach w okolicy. Po koszmarnej pogodzie w Reykjaviku spotkała nas tu również miła odmiana.

Cena : 1200 ISK + 250 ISK za skorzystanie z prysznica. (35,64 zł + 7,43  zł)
Za całość wyszło 19 pkt :
Miejsce: 5 pkt.
Jedyny camping, który był położony w centrum miasta. Dzięki temu wieczorem można było wyskoczyć do sklepu lub na spacer po mieście. Oprócz wygospodarowanej zieleni dla namiotów, znajdował się również mini plac zabaw.
Sanitaria: 3 pkt.
Łazienka miała prysznice z ciepłą wodą. Na zewnątrz była pralka.
Czystość: 4 pkt.
Pole namiotowe było czyste, do łazienek też nie można się przyczepić. Jedynie „kuchnia” była trochę zagracona różnymi produktami.
Wi-fi: 3 pkt.
Ze względu na to, że nie było miejsca do siedzenia w „kuchni”, gdzie tylko tam można było złapać wi-fi campingu, podkradałyśmy internet z pobliskiego hotelu.
Miejsce do siedzenia: 2 pkt.
„Kuchnia”, czyli dwa stoły pomiędzy wejściami do łazienek. Zadaszone, ale na zewnątrz, więc i tak wiało.
Sprzęt: 2 pkt.
Pralka. Zlewy i pozostawione przez podróżnych jedzenie oraz palniki.

akureyri

6. Bjard w Myvant

Będąc w Islandii nie można ominąć Myvant, a najlepszym miejscem do spania jest właśnie ten camping. To tutaj możemy podziwiać piękno zachodzącego słońca na tle jeziora, a jak będziecie mieć więcej szczęścia to i zorzę polarną.

Cena : 1600 ISK (47,52 zł)
Za całość wyszło 21 pkt :
Miejsce: 5 pkt.
Miejscówka była przepiękna! Okolice jeziora zabierały dech w piersiach. Właśnie tutaj zobaczyłyśmy pierwszą w życiu zorzę polarną. Gdyby nie muszki byłoby idealnie:)
Sanitaria: 4 pkt.
Łazienki znajdowały się po obu stronach campingu. Do tego mogliśmy skorzystać z dużych zlewów będących na zewnątrz. Jedyna wada to zapach. Woda pochodziła ze źródeł geotermalnych, więc w okolicy pryszniców dawało sadzonym jajkiem.
Czystość: 4 pkt.
Łazienki i stołówka były zadbane.
Wi-fi: 1 pkt.
Brak.
Miejsce do siedzenia: 3 pkt.
W kuchni znajdowało się parę stolików, więc raczej nie brakowało miejsca do siedzenia. Przypominała wojskowy namiot, przez to nie była za ciepła.  Z powodu braku oświetlenia, wieczorami siedziało się w ciemności, chyba, że posiadało się swoją lampkę.
Sprzęt: 4 pkt.
W kuchni udostępniono kuchenkę, garnki oraz sztućce.

Niestety na terenie campingu nie można było ładować telefonu i innego sprzętu. Należało zostawić go w recepcji, gdzie za drobną opłatą (100 ISK) podładowywano je. Łazienkę, kuchnię i recepcję zamykano  od 12 do 15 z powodu sprzątania. Należy pamiętać też o zawieszaniu karteczki na namiot, gdyż chodził „dziadek”, który je sprawdzał. Za brak nalepki można było zapłacić karę.

rozmyślający namiot

IMG_20150910_191546

5. Thingvellir

Camping położony jest w centrum parku narodowego Thingvellir, który należy do Złotego Kręgu. Na atrakcyjność tego miejsca wpływa bliskość wszystkich ciekawych miejsc, które oferuje park. Można do nich dojść na piechotę. Recepcja campingu dzieli pomieszczenie ze sklepem, który jest również miejscem spotkań grup wycieczek.

Cena : 1400 ISK ( 41,58 zł)
Za całość wyszło 21 pkt :
Miejsce: 5 pkt.
Pole namiotowe znajdowało się w pięknym otoczeniu i blisko głównej drogi. Jest ono również podzielone na kilka części, jednak w czasie, w którym my tam byłyśmy dostępna była tylko jedna z nich (koniec sezonu).
Sanitaria: 3 pkt.
W budynku obok pola namiotowego znajdowały się dwie toalety i dwa prysznice. Prysznice umieszczone były tak jakby w osobnych pomieszczeniach co pozwalało na swobodę. Wielkim minusem była mała pojemność bojlera, przez co już 2 osoba z kolei mogła pomarzyć o cieplej wodzie.
Czystość: 5 pkt.
Prysznice były nowiutenkie i zadbane, tak jak reszta campingu.
Wi-fi: 3 pkt.
Wi-fi było dostępne jedynie w pomieszczeniu, w którym znajdował się sklep i recepcja. Niestety budynek był zamykany wieczorem.
Miejsce do siedzenia: 3 pkt.
Kilka stolików oraz krzeseł znajdowało się przy budynku recepcji i obok budynku z łazienkami, jednak nie były one zadaszone.  Większość czasu spędziłyśmy w pomieszczeniu, gdzie znajdowała się pralka i można było podładować telefon.
Sprzęt: 2 pkt.
Pralka, suszarka i grill. Bez szału.

Jeżeli zależy wam na zjedzeniu śniadania w ciszy i spokoju to możecie o tym zapomnieć, ponieważ camping jest miejscem przystankowym dla prawie każdej wycieczki, która jedzie do Złotego Kręgu. Tłumy ludzi gwarantowane.

IMG_20150916_153927

4. Grindavik

Nasz ostatni camping i miejsce śmierci naszego namiotu. Ogłaszany na stronie internetowej jako najlepszy oraz najnowszy camping w całej Islandii, przez co miałyśmy duże oczekiwania. Nie obyło się jednak bez minusów i do tego dość sporych. Do tego pogoda była koszmarna.

Cena : 1400 ISK  (41,58 zł)
Za całość wyszło 23 pkt :
Miejsce: 4 pkt.
Camping znajdował się w centrum miasta, a pole namiotowe położone było tak jakby w dole w celu ochrony przed wiatrem (nie wyszło). Na terenie znajdował się również dość spory plac zabaw.
Sanitaria: 5 pkt.
Prysznice znajdowały się w głównym budynku obok recepcji. Toalety, umiejscowione były bliżej pola namiotowego, w osobnym, mniejszym budynku. Plusem była obecność dość sporej toalety dla niepełnosprawnych:)
Czystość: 5 pkt.
Nowy, zadbany camping, codziennie sprzątany.
Wi-fi: 1 pkt.
Wi-fi było tylko dostępne za opłatą (dość sporą), więc dla nas tak jakby nie istniał.
Miejsce do siedzenia: 3 pkt.
Duży, oszklony budynek z kuchnią. Do tego ciepło i suchutko. Wszystko super, gdyby nie to, że zamykali go o 22. W tym momencie nie było się gdzie podziać.
Sprzęt: 5 pkt.
Kuchnia wyposażona w kuchenkę, czajnik i tonę jedzenia – ogólnie full wypas.

3. Reykjavik

Pierwszy camping, w którym byłyśmy. Jeden z większych i lepiej wyposażonych. Idealne miejsce by rozpocząć lub zakończyć swoją podróż.

Cena : 2100 ISK  (62,37 zł)
Za całość wyszło 24 pkt :
Miejsce: 4 pkt.
Camping położony na skraju miasta, więc trochę się idzie do niego. Na szczęście niedaleko znajduje się przystanek autobusowy (dla bardziej leniwych). Autostopowicze nie powinni narzekać, gdyż umiejscowiony jest na wylocie z miasta.
Sanitaria: 4 pkt.
Bardzo duża ilość pryszniców oraz łazienek. Woda zawsze ciepła, bez względu na ilość kąpiących się osób.
Czystość: 3 pkt.
Przy tak dużej ilości podróżnych trudno utrzymać porządek. Myślę, że przez to w kuchni oraz łazienkach panował chaos.
Wi-fi: 4 pkt.
Wi-fi łapało tylko w głównym budynku i kuchni. Trochę przerywało, ale dało się pograć w HS’a;)
Miejsce do siedzenia: 4 pkt.
Budynek, w którym oprócz miejsca do siedzenia znajdowała się kuchnia oraz recepcja. Wszędzie porozwieszane były ulotki o interesujących miejscach Islandii lub pobliskich atrakcjach. Dużym plusem było ogrzewanie. Po ulewnym dniu można było spokojnie wyschnąć i odpocząć. Niestety ogromna ilość turystów sprawiała, że panował straszny hałas… Czasem też trudno było o miejsce przy stoliku.
Sprzęt: 5 pkt.
Najlepiej wyposażony camping w całej Islandii. Kuchnia pełna jedzenia (naprawdę!). Na zewnątrz znajdował się kącik porzuconych przedmiotów, które można było ze sobą zabrać. Prócz tego specjalna miejscówka dla rowerów.

P1050163

Kuchnia

P1050165

P1050166

2. Vik 

Jest to położone nad oceanem miasto, które słynie ze znajdującej się tam czarnej plaży, która robi niesamowite wrażenie. Camping położony w samym centrum, więc łatwo do niego trafić.  Jest to również drugie miejsce, w którym udało nam się zobaczyć zorzę polarną.

Cena : 1100 ISK +250 ISK za skorzystanie z prysznica.  (32,67 zł + 7,43 zł )
Za całość wyszło 25 pkt :
Miejsce: 5 pkt.
Camping umiejscowiony obok drogi nr 1. niedaleko sklepu z pamiątkami oraz stacji benzynowej. Część pola namiotowego przylega do skał i znajduję się na podwyższeniu.
Sanitaria: 4 pkt.
Łazienki i prysznice (z podziałem na męskie i żeńskie) znajdowały się w budynku na planie koła.
Czystość: 4 pkt.
W miarę czysto, ale mogło być lepiej.
Wi-fi: 4 pkt.
Wi-fi jedno z najlepszych, jednak można było z niego korzystać jedynie w pomieszczeniu wspólnym. Niestety sygnał nie dochodził do namiotów.
Miejsce do siedzenia: 5 pkt.
Bardzo przyjemne. Dużo miejsc do siedzenia i do tego ciepło. Był to też jedyny camping, w którym znajdowała się mikrofalówka. I do tego pomieszczenie otwarte było całą dobę.
Sprzęt: 3 pkt.
Kuchnia znajdowała się w pomieszczeniu wspólnym, jednak nie posiadała w wyposażeniu żadnych sprzętów kuchennych. Plus za mikrofalówkę.

IMG_20150913_185309

1. Selfoss

W tym miejscu się zakochałyśmy! A odkryłyśmy je zupełnie przez przypadek. Z czystym sumieniem jesteśmy w stanie każdemu polecić ten camping. Do tego dobre miejsce wypadowe do pobliskich atrakcji, zwłaszcza gorącej rzeki.

Cena : 1200 ISK   (35,64 zł)
Za całość wyszło 28 pkt :
Miejsce: 4 pkt.
Camping umiejscowiony troszeczkę na uboczu miasta, więc nie tak łatwo do niego trafić. Pole namiotowe było duże, z wydzielonymi miejscami dla camperów. Przy większości parceli był prąd, a przy niektórych znajdował się stół piknikowy.
Sanitaria: 3 pkt.
Łazienki i prysznice były podzielone na męskie i żeńskie. Minusem było to, że prysznice nie były od siebie niczym oddzielone, czyli jeśli nie czujesz się komfortowo będąc nagim przy obcej osobie to możesz mieć problem. Chyba, że uda ci się trafić na pusty prysznic (zalecamy późne godziny nocne).
Czystość: 4 pkt.
Dość czysto. W kuchni była przyczepiona kartka z przypomnieniem, aby po sobie sprzątać, więc porządek w niej zależał od kultury osób przebywających na campingu.
Wi-fi: 5 pkt.
Wi-fi o dość mocnym sygnale, jednak nie dochodziło do namiotów. Przy większej liczbie korzystających osób szybkość ładowania stron niestety malała.
Miejsce do siedzenia: 5 pkt.
Najwygodniejsze miejsce ze wszystkich campingów. Do pokoju wspólnego zdejmowało się nawet buty i można było założyć znajdujące się przy wejściu do niego kapcie. Oprócz stołów z krzesłami znajdowały się tam również dwie kanapy, więc można było wygodnie odpocząć.
Sprzęt: 5 pkt.
Kuchnia była bardzo dobrze wyposażona. Znajdowała się tam nie tylko kuchenka, ale również garnki, naczynia i sztućce. Obok stała półka z produktami żywnościowymi pozostawionym przez wcześniejszych lokatorów. Można było z niej korzystać do woli.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s