Ile wydam?

Funt libański

Liban to jedno z najdroższych państw arabskich. W Bejrucie spotkamy ceny takie jak w europejskich stolicach. Nie przypadkiem te małe państwo nazywa się Szwajcarią Bliskiego Wschodu. Na szczęście zorganizowanie samodzielnego, taniego wyjazdu nie jest aż takie trudne i mając w sobie dużo cierpliwości oraz myk do targowania da się wrócić do domu bez wyrzutów sumienia.

1 USD = 1500 LL

W Libanie można posługiwać się libańskim funtem jak i dolarami, więc nie trzeba się stresować wymianą waluty. Płacąc dolarami należy sprawdzać czy kwota wydana w LL się zgadza, jeżeli nie chce stać się ofiarą oszustwa. Zawsze jednak można poprosić o USD, nie powinno być z tym problemu.


Wydatki podstawowe

1. Bilet

Mamy dwie opcje – dla leniwych i dla oszczędnych.

Dla leniwych: Z Warszawy linie LOT mają do zaoferowania bezpośredni lot do Bejrutu. Cena zaczyna się od 1000 zł.
Dla oszczędnych:  Można też lecieć ze stolicy z przesiadką w Budapeszcie. Cena zaczyna się od 850 zł

2. Wiza

35 USD
(podobno nie trzeba wyrabiać, ale ja wolałam nie ryzykować)

3. Nocleg

Ceny za pokój dwuosobowy zaczynają się od 35 USD. Niestety nie mogę wypowiedzieć się co do standardów hoteli, ponieważ mieszkałam w akademiku ( jeżeli wyglądają podobnie to nie jest źle).

Pokój w akademiku

Akademik

Wydatki dodatkowe

1. Transport

Tu to już jest wyższa szkoła jazdy! Podstawowym środkiem transportu jest taksówka. Podobno są autobusy (hmm… To chyba za dużo powiedziane. Raczej minibusy) i będąc w Bejrucie widziałam nawet przystanki autobusowe (aż dwa!!). Jednak nie liczcie na jakiś rozkład jazdy. Nie liczcie nawet na to, że autobus będzie mijał przystanek autobusowy. Widząc jadący busik należy wciągnąć rękę, pomachać i liczyć na szczęście, że będzie akurat jechał w naszą stronę. Jak nie to próbować dalej…

Zostają, więc taksówki. Ale nawet tutaj sprawa nie jest łatwa. Mamy do dyspozycji taxi service. Pytacie jak odróżnić od siebie te pojazdy. Otóż nie trzeba, bo taxi service z wyglądu i dosłownie to ta sama taksówka. Różni się tylko tym co powiecie do kierowcy. W przypadku service mogą Was nie wziąć, jeżeli akurat nie będą jechać w tą samą stronę. A jak już uda się dorwać podwózkę, kierowca może jechać na około, aby zebrać więcej pasażerów.

Przykładowa trasa Hamra – Downtown

Taxi: 15000 LL

Service : 2000 LL

Busy do innych miast : 5000 LL

UWAGA! Warto spytać kogoś jaka jest cena na wybraną trasę. Taksówkarze często naciągają, zwłaszcza obcokrajowców. Jeżeli nie mamy takiej możliwości to przed wejściem do pojazdu powinniśmy ustalić koszt transportu i zawsze się targować. Tylko raz spotkałam uczciwego taksówkarza, który nie zawyżył ceny.

2. Jedzenie

W Libanie nie warto chodzić do fast foodów typu MacDonald czy KFC. Jedzenie jest tam naprawdę drogie. Cena zestawu wynosi nawet 15000 LL!

Gorąco polecam lokalne restauracje i nie tylko ze względu na ceny, ale też dla odkrycia nowych smaków. Kebaba można kupić już za 3000 LL.

Przykładowe dania i ceny znajdzie tutaj: Kababji. Podkreślam, że to nie jest też najtańsza miejscówka. Szukajcie nie-sieciówek. Są o wiele lepsze.

Więcej  na temat potraw znajdziecie tutaj: Liban na talerzu.

3. Wycieczki

Może to wydawać się dziwne, ale Liban ma dobrze rozwiniętą turystykę. W internecie można znaleźć wiele jednodniowych i kilkudniowych wycieczek. Mamy do wybory te organizowane przez biuro podróży jak i prywatne.

Wycieczki z biurem podróży: od 65 USD

Ja jeździłam z Nakhal i bardzo mi się podobało. Przewodnik mówi po angielsku lub po francusku.

Prywatna wycieczka: od 100 USD za wynajem auta z kierowcą (biorą zazwyczaj od 4 do 6 osób).

Dodatkowo możemy wybrać się z klubem (mi przypadł do gustu akurat ten: Lebanese Adventure) na wypad w góry! Takie wycieczki są co tydzień, raczej w niedzielę. Przykładowa  cena:  4000 LL

4. Życie nocne

Hamra i Mar Mikhayel to miejsca, które nigdy nie śpią. Od poniedziałku do niedzieli ulice nocą tętnią życiem, a lokale są zawsze pełne ludzi. Imprezowicze na bank nie będą się nudzić.

Piwo: 5000 LL

Drink: 10000 LL

Shiha: 17000 LL

Moją ulubioną miejscówką była Cafe Hamra.

5. Plaża

W Libanie mamy do dyspozycji dwa rodzaje plaż. Publiczne, które są bezpłatne, ale za to strasznie brudne oraz prywatne – płatnektóre znajdują się przy hotelach. Te ostatnie są o wiele bardziej zadbane, z leżakami i parasolami.  Ze względu na kulturę panującą w krajach arabskich odradza się kobietom korzystać z plaż publicznych, chyba, że maja zamiar kąpać się w ubraniach.

Ceny plaż prywatnych zaczynają się od 15000 LL. Maksymalnie powinno się zapłacić 50000 LL.

Mam nadzieję, że dzięki tym wskazówką, będziecie w stanie zorganizować sobie tani i pełen wrażeń pobyt w Libanie. W razie pytań, wątpliwości piszcie na adres almosttraveler@gmail.com. Jesteśmy do Waszej dyspozycji.

Należy pamiętać, że podane ceny są tylko orientacyjne i mogą ulec zmianie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s